Günümüz Dünyasında Mobil Uygulama

günümüz dünyasında mobil uygulama

Akıllı telefonların gelişmesiyle birlikte hayatımıza giren mobil uygulama seçenekleri, telefonları daha da kullanışlı bir hale getirmektedir. Bunlar olmaksızın telefonlar neredeyse çoğu işlevini kaybeder. Örneğin mobil bankacılık hizmetlerinin olmaması hayatı zorlaştıracak bir etmendir. 

Bu nedenle özellikle son zamanlarda birçok uygulama kullanıcılara sunulmaktadır. Günümüzde bunlar üç sınıfa ayrılmaktadır; 

  1. Android: Bu uygulamalar sadece Android işletim sistemine sahip cihazlardan kullanılabilir. 
  2. IOS: Bu uygulamalar yalnızca IOS işletim sistemli cihazlardan kullanılabilir. 
  3. Hybrid: Bunlar hem Android hem de IOS işletim sistemli cihazlarca kullanılabilir. 

Dolayısıyla gerek kendiniz yapacaksanız gerekse bir profesyonel firma aracılığıyla yazdıracaksanız ilk olarak hangi sistem üzerinde olmasını istediğiniz düşünülmelidir.

Mobil Uygulamalar Kullanışlı Mı? 

Günümüzde teknoloji her geçen gün ilerlemektedir. Bu nedenle özellikle kurumlar mobil uygulama yaptırmak gerçekten kullanışlı mı? Sorusunu da düşünebilmektedir.

Günümüzde neredeyse her evde bir bilgisayar vardır. Ne var ki bu durum yoğun olarak kullanıldığını veya her zaman istenen şeyin yapıldığını göstermez. Örneğin pandemi bir çocuk bilgisayardan ders saatleri arasında sosyal medya hesaplarına bilgisayardan giremeyebilir. 

Uzaktan çalışmakta olan bir kişi iş sebebiyle basit bir e-ticaret işlemini bile gerçekleştiremeyebilir. Ancak telefonlar daha kişisel cihazlardır. Bu nedenle istendiği zaman istenen şeyin yapılması daha kolaydır. 

E-ticaret siteniz varsa ve bir mobil uygulama geliştirirseniz, satışlarınızı kısa sürede arttırabilirsiniz. Bu örnekler diğer sektörler için de geçerlidir. Zira kullanıcı deneyimini en üst seviyeye çıkartır. 

Mobil Uygulamaların Geleceği Nasıl Olacak?

Her ne kadar 1900’lü yılların başında teknolojinin daha fazla ilerlemeyeceği ve keşfedilebilecek her şeyin zaten keşfedildiği söylenmiş de olsa, ilerlemeler her geçen gün devam etmekte, birçok yeni bilgi keşfedilmektedir. 

Akıllı telefonlar bu bakımdan hayatımızda büyük bir yer kaplamaktadır. Mobil uygulama örnekleri de bu nedenle her geçen gün artmaktadır. Teknoloji sürekli ilerlediği ve stabil bir yapıda olmadığı için gelecekte de önemini koruyacaktır. 

Dolayısıyla bir firmaysanız şimdiden mobil uygulamalar arasında yerinizi almanız şirketiniz için güzel bir atılımdır. 

Mobil Uygulama mı Yoksa Mobil Uyumlu Siteler Mi?

Mobil uygulama ve mobil uyumlu siteler birbiriyle yoğun olarak karıştırılmaktadır. Burada önce uyumluluğa değinilmelidir. 

Google ve diğer arama motorları, mobil uyumlu siteleri daha önde sıralamaktadır. Dolayısıyla siteniz mutlaka uyumlu olmalıdır. Bunun ne demek olduğuna bakıldığında, mobil tarayıcıdan ilgili siteye girildiğinde daha düzgün bir tasarımı ifade ettiği görülmektedir.

Ancak mobil uygulama bu şekilde değildir. Burada tarayıcıdan ziyade doğrudan aplikasyon kullanılır. Tavsiye edilen hem sitenizi uyumlu yapmanız hem de uygulamasını geliştirmenizdir. Zira böylece Google sıralamalarında daha yukarı çıkabilir, daha fazla aylık ziyaretçi trafiği elde edebilirsiniz.

Mobil Uygulama Yazılmalı Mı Yaptırılmalı Mı?

Mobil uygulamalar programlama dilleri ile yazılır. Oldukça derin ve ayrıntılı bir bilgi gerektirir. Şayet konu hakkında yeterli bilginiz varsa mobil uygulama nasıl yapılır için sadece bir algoritma tasarlamanız ve uygun bir dil kullanarak yazmaya başlamanız kalır. 

Bununla beraber bu işlemler sizin yoğun zamanınızı alacaktır. Yazım kısa sürmediği için aylar boyunca her gün çalışmanızı gerektirir. Ayrıca bazı eksiklikleri görmeniz imkânsız olabilir. Ayrıca programlama bilmiyorsanız ve sıfırdan öğrenip yazmayı düşünüyorsanız bu sizin yıllarınızı alacaktır. 

Kısacası bir profesyonel firma ile çalışmak daha doğrudur. Bunun bir avantajı da alanda uzman insanlardan görüş alabilmenizdir. Böylece başkaları sizin programınızı yazarken, siz diğer işlerinize dönebilirsiniz.

Son olarak firmalar yazım tamamlanınca size yollayarak incelemenizi söylemektedir. Dolayısıyla sevmediğiniz yer varsa söylemeniz yeterlidir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ŞUNLAR DA HOŞUNUZA GİDEBİLİR