Mobil Uygulama Hizmetleri Nelerdir?

mobil uygulama hizmetleri

Mobil uygulamaların kullanımının arttığı günümüzde birçok kişi mobil uygulama hizmetleri almak için inceleme ve araştırmalar yapmaktadır. Her ne kadar gerekli yazılım dilleri biliniyorsa kişiler tarafından yapılabilecek de olsa, bu çok büyük bir zaman istemektedir. 

Bu günlerle değil aylarla ve bazen de yıllarla ölçülebilmektedir. Ayrıca kendi yaptığınız bir uygulamada eksik yanlarınızı, programın asıl ihtiyaçlarını tespit etmeniz güç olabilir. Tam da bu noktada firmalar tarafından sunulan bu hizmetler devreye girer. 

Bunun sonucunda istediğiniz uygulamayı kısa sürede yaptırabilirsiniz. Eğer istediğiniz gibi olmamışsa bile endişelenmenizi gerektirmez. Zira size inceleme için sunulduğunda değişiklik yapma gibi bir fırsat da yer almaktadır.  

Mobil Uygulama Nedir?

Teknolojinin ilerlediği günümüzde son gelişmeleri takip etmek oldukça güç olabilmektedir. Bu nedenle insanlar mobil uygulama nedir gibi soruları da sormaktadır. 

Bu terim akıllı telefonlarda bulunan ve Google Play Store, App Store gibi marketlerden indirilen uygulamaları kapsar. Bunlar her işletim sistemine özel olarak tasarlanır. Örneğin IOS için olan App Store, Android tarafından kullanılamaz. Bunun tam tersi de geçerlidir.  

Bununla birlikte Hybrid uygulamalar da vardır. Bunlar her ikisi için de geçerlidir. Dolayısıyla her iki işletim sistemi tarafından da kullanılsın istiyorsanız ekonomik bir çözüm sunmaktadır. 

Mobil Uygulamanın Avantajları Nelerdir?

Günümüzde kullanılan mobil uygulamalar firmalar için birçok avantaja sahiptir. Bunlar oldukça fazla olup aralarından bazıları şu şekildedir; 

  1. Hedef kitlenize rahatlıkla ulaşmanızı sağlar. 
  2. Ürün ve hizmetleriniz insanlar tarafından 7/24 kullanılabilir. 
  3. İnsanlar nerede, ne yapıyor olursa olsun zaman farkı olmaksızın aplikasyonu kullanabilir. 
  4. Kullanıcı deneyimini üst seviyeye çıkartabilirsiniz. 

Eğer hâlâ bir mobil uygulamanız yoksa bir tane oluşturmak bu nedenle daha fazla kâr elde etmenize yardım edecektir. 

Mobil Uygulama Nasıl Geliştirilir?

Mobil uygulama programlar aracılığıyla olmaktadır. Bunlar da birçok programlama dilini desteklemektedir. Mobil uygulama nedir nasıl yapılır için geliştirme süreçleri şu şekilde ilerler; 

  1. Hedef belirleme: Bir uygulama yapılmadan önce ilk olarak bir hedef tespit edilir. Hangi sorunlara çözüm sunacağı da burada değerlendirilir. 
  2. Hedef kitle tespiti: Uygulamanız için bir amaç ve hedef belirledikten sonra kime sunulacağını düşünmeniz ve bu çerçevede tasarım işlemlerini gerçekleştirmeniz gerekir. 
  3. Firma düşünme ve bütçe tespiti: İlk iki adımda temelleri belirledikten sonra hangi firmayla çalışacağınızı düşünmeniz gerekir. Ardından da proje için bir bütçe hazırlanır. 
  4. Yazım: Bu maddeye gelindiğinde profesyonel ekipler tarafından program oluşturulmaya başlanır.  
  5. Sunum: Mobil uygulama bittiğinde tarafınıza sunulur. İstenirse düzenleme yapılır. 

Düzenleme sonlandıktan sonra tarafınıza tekrar sunularak proje sonlandırılmaktadır. 

Mobil Uygulama Neden Yaptırılmalı?

Mobil uygulama neden yaptırılmalı sorusunun temeli mobil uygulama ne işe yarar? Hakkında bilgi sahibi olmamaktır.  

Uygulamaların temel gayesi insanlara hızlıca ulaşmaktır. Örnek olarak bir e-ticaret siteniz varsa daha fazla ziyaretçi her zaman artan kazanç demektir. Ancak bilmeniz gereken bir husus bilgisayarlardan aslında istenen zaman istenen şeyin yapılmamasıdır. 

Dolayısıyla çalışan bir kişi mesai saatlerinde sizden alışveriş yapamaz. Gün içerisindeki yoğunluk da bir engeldir. Ancak akıllı telefonlar kişisel yapıdadır. Bu nedenle uygulamanızı oluşturursanız satışlarınızın her zaman her yerde olmasını sağlayabilirsiniz. 

Zira herkes nerede olduğuna bakmadan 2-3 dakikalığına bile olsa telefonuna bakar. Bu bazen bir kahve molasında bile olabilir. Bu sebeple mobil uygulama hizmetleri almak, ürün ve hizmetlerinizin karşı tarafa daha rahat ulaşmasına yardım eder. Ancak bu bir örnek olup farklı amaçlarla da hedef kitlenizle yakından temas kurmanızı sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ŞUNLAR DA HOŞUNUZA GİDEBİLİR