Mobil Uygulama Trendleri

mobil uygulama trendleri

Mobil uygulamalar tüketicilere daha hızlı ve verimli şekilde ulaşmanıza yardım eder. Böylece satışlarınızı da arttırır. Ancak mobil uygulama trendleri hakkında dikkat edilmezse, kullanıcılara kullanışlı aplikasyonlar sunulamaz. 

Bir mobil uygulamanın temel amacı hedef kitlesine hitap edebilmesidir. Dolayısıyla siz kim tarafından kullanılmasını istiyorsanız, tasarım buna uygun olmalıdır. Böylece hem çağa uygun hem de insanların maksimum verimi alabileceği, seveceği aplikasyonlar elde edebilirsiniz. Bunun için 

  1. Dinamik Renkler, 
  2. İllüstrasyonlar, 
  3. Tipografi, 
  4. Animasyonlar, 

2021 yılında öne çıkan trendler arasındadır. Dolayısıyla uygulamanızı bu maddelere göre planlarsanız daha fazla verim elde etmeniz mümkündür. Ancak bunların hepsinin birbiriyle uyumlu biçimde kullanılması gerektiği unutulmamalıdır. 

Dinamik Renkler

Her ne kadar insanlar ilk önce mobil uygulamanın ismine ve logosuna dikkat ediyor da olsa indirmeye değer bulsa bile ardından mobil uygulama trendleriüzerine bir tasarım incelemesi yapar. Eğer güzel bulmazsa sileceği için yaptığınız yatırım boşuna olacaktır. 

Bu bakımdan ilk değerlendirilmesi gereken dinamik renklerdir. Özellikle son zamanlarda daha dinamik, çarpıcı ve insanların merakını uyandıran renkler ileri gelmektedir.  Ayrıca gradient olarak da adlandırılan ve birden fazla renk geçişini betimleyen tasarımlar da sevilmektedir. 

Uygulamanızı bu kurala göre yaparsanız insanların dikkatini aplikasyona çekebilir, böylece kullanılmasına yardımcı olabilirsiniz.   

İllüstrasyonlar

İllüstrasyonlar mobil uygulama trendleri arasında bir diğer maddedir. Eğer aplikasyonun kullanıcıya hitap etmesini, arasında bir bağ kurmasını talep ediyorsanız buna dikkat etmeniz şarttır.  

Her ne kadar hazır şablonlar ve stok şeklinde olan görseller bir çözüm gibi dursa da özgün değildir. İnsanlar kolay bir şekilde ulaşabildiği için bir olumsuzluktur. Dolayısıyla kişisel ve orijinal olan illüstrasyonlar her zaman değerlidir.  

Eğer dikkat çekici ve insanların ilgisini üzerine çeken, diğerlerinden bir fark oluşturan bir illüstrasyon yaparsanız, büyük bir ilgi toplayabilirsiniz.  

Tipografi

Her ne kadar mobil uygulamalar arasında fotoğraf ve görseller önemli olsa da tek çözüm değildir. Mobil uygulama trendleri arasında 2021 yılında içeriğin tasarımı da öne çıkmaktadır. Dolayısıyla güçlü bir tipografi tüm beğenilerini toplamanıza yardım edebilir.  

Tipografi genellikle sembolleri ve harfleri biçimlendirmek suretiyle bir sanat yapma olarak bilinmektedir. Böylece dikkat çekici tasarımlar ile kullanıcılarınızın büyük bir ilgisini toplayabilirsiniz. Ayrıca doğru bir yazı tipi ve boyutu belirlemek de oldukça önemlidir. 

Kullanıcı deneyimini arttıran bir arayüz de tipografi bağlamındadır. Eğer insanlar kullanışlı bulmazsa veya zorlanıyorsa tasarım harika da olsa sizi tercih etmeyecektir. 

Animasyonlar

Her ne kadar sabit ve hareketsiz resimlerin önemi büyük de olsa internet teknolojisinin gelişmesiyle hareketli resimler, animasyon ve gifler insanların daha fazla ilgisini çekmeye başlamıştır. Her ne kadar saniyelerle ölçülse de ilgi toplamanın en kolay yolları arasındadır. 

Bunun bir nedeni insanların metin ve görsel harici seçeneklere sahip mobil uygulamaları daha kullanışlı, sevecen karşılamasıdır. Bu nedenle animasyon ve gif eklemek ilgilerini uygulamaya çekmek için güzel bir yöntemdir. 

Burada göz ardı edilmemesi gereken gerçek insanların günlük hayatının büyük çoğunluğunu video izleyerek geçirdiğidir. Ancak bu çok uzun videolar veya animasyonlar demek değildir. Zira araştırmalar, ortalama 8 saniye boyunca odaklanıldığını, ardından da dağıldığını göstermektedir. 

Dolayısıyla 8 saniyeye kadar olan animasyon ve gifler aldığınız verimi maksimuma çıkaracaktır. Ancak renk ve tasarım konsantre olmayı engellememelidir. Eğer yeni nesle hitap etmek istiyorsanız, mobil uygulama trendleri arasında olan bu madde büyük bir önem taşımaktadır. Zira gençler sabit resimleri sıkıcı karşılamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ŞUNLAR DA HOŞUNUZA GİDEBİLİR