Mobil Uygulama ve Mobil Oyun

mobil uygulama vs mobil oyun

Akıllı telefonların kullanımının artmasıyla beraber mobil uygulama ve oyun sayısı da artmaya başlamıştır. Mobil uygulamalar genellikle iş yerleri tarafından tercih edilirken oyunlar bireyler tarafından da incelenmektedir. Yeni açılan bloğumuzun ilk yazısına hoş geldiniz diyerek yazıya devam edelim.

Her yıl gelişme gösteren bu sektörün ilerleyen senelerde de gelişmeyi sürdüreceği şimdiden söylenebilir. Bu nedenle bir yatırım amacı da taşıyorsanız oldukça güzel bir düşüncedir. Ancak dikkat etmeniz gereken nokta kullanışlı olmasıdır.

Zira hem uygulama hem de oyunların kullanıcılar tarafından sevilmesi gerekir. Eğer hedef kitleniz beğenmemişse başarısız bir yatırım olacak, böylece hem zamanınız hem de maddi imkânlarınız etkilenecektir. Eğer şirket içinde işinizi kolaylaştıracak bir aplikasyon istiyorsanız ancak bu amacını taşımıyorsa yine aynı sonucu sunacaktır.

Mobil Uygulama ve Oyun, Yaptırmak mı Yapmak Mı? 

Eğer mobil uygulama yahut oyun geliştirecekseniz, hayalinize ulaşmanın iki yolu vardır. Bunlar, 

 • Serbest (Freelancer) çalışanlar,
 • Kendinizin yapması,
 • Profesyonel hizmet almak şeklindedir.

Akıllı telefonlar için bu tarz aplikasyon yaptırmak isteyenler hangisini tercih etmesi gerektiğini sürekli sorgular. Eğer kendiniz yapmak istiyorsanız tek şart bilgidir. Şayet programlama dilleri üzerine engin bir bilginiz varsa tek ihtiyacınız olan bir program aracılığıyla bunu yazmadır.

Sıfırdan öğrenerek yapmak da birçok kişinin hayalleri arasındadır. Ancak burada hayalin altı çizilmelidir. Zira öğrenme süreci hiçbir zaman kısa değildir ve masraf gerektirir. Her yıl mevcut diller güncellendiği için öğrenmeniz gerekenler artar.

Kendiniz yapmak bunu kaldıracak olsa da zaman kavramı unutulmamalıdır. Zira işiniz oldukça uzun olabilir ve bu uzun aylarca devam edebilir. Bu süreçte her gün ilgilenmeniz gerekir ve farklı işlerle yeteri kadar ilgilenemezsiniz.

Dolayısıyla konu hakkında profesyonel çözümler sunan firmaları tercih etmek daha iyi ve istediğiniz gibi sonuçlar almanıza yardım edecektir. Böylece zamanı daha iyi değerlendirebilir, bunun da haricinde yazdırmayı düşündüğünüz oyun ya da uygulama hakkında profesyonel düşünceler alabilirsiniz.

Serbest Çalışanlar Tercih Edilmeli Mi?

Günümüzde serbest olarak çalışıp mobil uygulama ve mobil oyun geliştiricisi kişiler vardır. Bu şahıslar bir firmaya bağlı olmaksızın çalışarak istediğiniz çözümleri sunmaktadır. Fiyatlarını firmalara nazaran daha uygun olduğu için birçok kişi tarafından soru işaretlerine sahiptir.

Burada dikkat etmeniz gerekir. Firma olmadığı için kurumsal bir yapı bulunmaz. Bu nedenle nasıl bir destek alacağınız ve sonuçların nasıl olacağı bir soru işaretidir. Ayrıca bazı kişiler hizmet verirken farklı sebeplerden dolayı sonradan para talebinde de bulunmaktadır. Bu durum özellikle lisansın olmadığı durumlarda ortaya çıkar. Ancak ortaya çıkan sorunların çözümü için de istenebilmektedir.

Dolayısıyla bunu değerlendiriyorsanız mutlaka ön inceleme yapmanız ve emin olmanız önerilir.

Mobil Uygulama Nasıl Yapılır?

Günümüzde yapılan mobil uygulama kişilerin isteğine göre gitmektedir. Dolayısıyla kurumsal çözüm almak istiyorsanız, gerek aplikasyon gerekse oyun için şu işlemler vardır;

 • Aplikasyona yönelik düşüncenin geliştirilmesi
 • Hedef kitlenin olacağı ve hangi özelliklerin olacağının düşünülmesi
 • Bir tasarım fikri oluşturulması
 • Firma ile irtibat kurulup düşüncenin ayrıntılı şekilde anlatılması
 • Ekiplerin çalışmayı başlatması

Bu aşamada kişiler en uygun programlama dilini kullanarak bir sonuç sunacaktır. Ardından da size ilgili yazılım takdim edilir. İsterseniz bu noktada değişiklik yapılabilir ve ardından da sona erer. Eğer kendiniz yapmayı düşünüyorsanız şu gibi maddeler vardır;

 1. Nasıl bir oyun ve uygulama istediğinizi düşünün.
 2. Hedef kitle seçin. Ardından da özellikleri tespit edip tasarımı belirleyin.
 3. Bir algoritma oluşturun.
 4. Oyunsa bir oyun motoru belirleyin.
 5. Projeyi kodlama başlayın. Programlama dili bilmiyorsanız öğrenilmelidir.
 6. Oyun için görsel hazırlayın ve son özelleştirmeleri yapın.

Ardından sadece aplikasyonu yayınlamak kalmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ŞUNLAR DA HOŞUNUZA GİDEBİLİR