Mobil Uygulama Yaptırmak Nasıl Olur? 

mobil uygulama yaptırmak nasıl olur

Mobil uygulamaların önemi her geçen gün artmaktadır. Mobil uygulama yaptırmak özellikle firmalar arasında önemini arttırmaktadır.  

Günümüzde akıllı telefonların her insanın evinde olduğu rahatlıkla söylenebilir. Eğer onlara daha hızlı ulaşmak, nerede olurlarsa olsunlar sizi kullanmalarını sağlamak istiyorsanız mobil uygulamalar öne çıkmaktadır. Zira insanlar her gün azımsanmaması gereken bir süreyi bu cihazla birlikte geçirmektedir. 

Eğer kendiniz yazılım dillerini biliyorsanız ve hâkimseniz, kendiniz bile yazabilirsiniz. Ancak tavsiye edilen profesyonel bir firmayı tercih etmedir. Zira bunları oluşturmak büyük bir zaman gerektirir. Ayrıca dışarıdan uzman görüş almamak daha dar bir bakış açısıyla yaklaşmanıza neden olur. Ayrıca sıfırdan profesyonel ve kullanıcılara tam çözümler sunan bir aplikasyon yapmanız tam anlamıyla imkânsızdır. 

Ancak bir firmayla birlikte çalışmayı tercih ederseniz zamandan tasarruf ederek uygulamanıza kısa sürede sahip olabilirsiniz. 

Mobil Uygulama Yaptırmak Ne Kadar?

Mobil uygulama sahibi olmak istiyorsanız bunun için bir bütçe ayırmanız gerekir. Mobil uygulama ne kadara mal olur? Bu nedenle büyük öneme sahiptir. Ancak burada kesin bir cevap bulunmaz. Zira, 

 1. İstediğiniz programın özellikleri,  
 2. Android mi IOS işletim sistemi için mi olacağı, 
 3. Nasıl bir tasarım yapılacağı, 
 4. Kullanılan kodun kalitesi, 
 5. Kaynak kodun sahipliği, 

Etmenlerine göre bir belirleme yapılır. Dolayısıyla bir uygulama için firmayla toplantı yaptığınız ortalama ne kadara mal olacağı tarafınıza belirtilecektir. Ancak bazı püf noktalar vardır. 

Mobil Uygulama Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Mobil uygulamanızın hem daha az maliyetli olmasını hem de işlevinin maksimum olmasını talep ediyorsanız bazı püf noktalar bulunur.  Bunlar mobil uygulama yapmak ne kadar sürer sorusunu da ilgilendirir. 

Android ve IOS işletim sistemleri günümüzde birçok kişi tarafından kullanılır. Ancak işletmeyseniz her ikisi de bulundurulmalıdır. Örneğin e-ticaret siteniz varsa ve sadece Android uygulama sunarsanız, IOS cihaz kullanıcısı müşterileriniz pek mutlu olmayacaktır. 

Daha iyi bir çözüm almak istiyorsanız Hybrid uygulama tavsiye edilir. Bunlar hem Android hem de IOS işletim sistemleri tarafından kullanılabilir. Her ne kadar IOS için ayrı bir uygulama yaptırmak mümkün de olsa bu ayrı bir masraf demektir.  

Ancak Hybrid daha uygun fiyat almanıza yardımcı olmaktadır. Ayrıca kodların ve tasarımın da sade olması önerilir. Böylece hem kullanıcı deneyimi arttırılabilir hem de fiyatta azalma yaşanabilir. Zira karmaşık ve çalışan bir kod oluşturmak ve ışıltılı bir tasarım ek zaman, emek gerektirir. 

Mobil Uygulama Nasıl Yazılır?

Mobil uygulama oluşturmak isteyen birçok kişi mobil uygulama nasıl yapılır? Hakkında da bilgi sahibi olmayı talep etmektedir. Burada, 

 • Android Studio, 
 • Visual Studio, 
 • Cordova, 
 • Eclipse, 
 • Appcelerator Titanium 
 • Qt dâhil birçok seçenek yer almaktadır. 

Bunların her biri farklı ve çok sayıda programlama dilini desteklemektedir. Eğer profesyonel değilseniz, sıfırdan bu dilleri öğrenmek ve programları kullanmak çok zordur ve senelerinizi alacaktır. Mobil uygulama yaptırmak için firma ile irtibat kurduğunuzda yetkililer ne istediğinizi, nasıl istediğinizi, amaç ve hedeflerinizi ve daha birçok konuyu inceleyerek size uzman çözümler sunacaktır.  

Mobil Uygulama Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Mobil uygulama yapmak çok kritiktir ve büyük bir titizlik gerektirir.  Aplikasyondan en üst verimi almak için mobil uygulama yaptırmak istiyorum diyorsanız ilk olarak rakip uygulamalar incelenmelidir. Böylece nasıl hareket edeceğiniz üzere bilgi sahibi olabilir, onlardan daha üste çıkacak düşüncüleri ortaya atabilirsiniz. 

Ayrıca uygulamanız herhangi bir sorunu çözmesi gerekir. Eğer problem devam ediyorsa kullanıcılar tercih etmemeye başlayacak, böylece amaçsız kalacaktır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ŞUNLAR DA HOŞUNUZA GİDEBİLİR